Vypísal som niekoľko tipov, ako spoznať dôveryhodný web.
Dajte si pozor na phishing
1. Skontrolujte adresu – Než na nejaký odkaz kliknete, prejdite naň myšou a v ľavom dolnom rohu obrazovky sa pozrite na zobrazenej URL. Phishing podvodníci sa snažia oficiálne stránky napodobňovať čo najdôveryhodnejšie, pri bližšom preskúmaní odkazu ale môžete zistiť, že stránka miesto .sk je napr .cx . Naučte sa pred každým kliknutím na odkaz skontrolovať danú stránku.
2. Hľadajte stránky ktoré su https – Kombinácia písmen, ktorú vidíte na začiatku každej webovej adresy, znamená Hypertext Transfer Protocol (http). Ide o základný stavebný kameň komunikácie na webe, ktorý je zároveň ľahko zneužiteľný. Keď však namiesto „http“ uvidíte „https“ (a ikonu zámku), znamená to, že je stránka zabezpečená. Webové stránky, ktoré v adrese majú https a v adresnom riadku ikonu visiaceho zámku, sú zašifrované a používajú SSL protokol, ktorý tvorí ochrannú vrstvu v sieti v komunikácii medzi užívateľom a serverom. Keď webová stránka alebo odkaz v adrese https nemajú, zbystrite a žiadne osobné údaje na nich nezadávajte.
Buďte pozorní! Stránky, ktoré v adrese majú https, sú síce bezpečnejšie, ale ešte to neznamená, že je neprevádzkuje podvodník. Kyberzločinci robia všetko preto, aby ich falošné stránky vyzerali ako legitimní.web-site-https-safety
3. Zablokujte vyskakovacie okná či automatická sťahovanie, zakážte sledovanie. Dostupné nastavenia sa v jednotlivých prehliadačoch líši.
4. Chráňte sa – Ak sa na webe chcete pohybovať v úplnom bezpečí, používajte antivirusové programy. Na trhu je ich plno.
5. Kontaktujte správcu – Ak si stále nie ste istí, či je webová stránka dôveryhodná, pomôže vám fyzická kontrola. Jednoducho nájdite kontaktné údaje a zavolajte na uvedené telefónne číslo. Potom už je ľahké sa dovtípiť, či je dotyčná stránka dôveryhodná.